هر تعاونی گردشگری 13 نفر را شاغل کرده!

طبق اطلاعات دریافتی از سامانه ثبتی وزارت تعاون؛ تاکنون تعداد ۱۲۰۰ شرکت تعاونی در رشته خدمات گردشگری و هتلداری در کشور با اشتغال زایی ۱۵ هزار و  ۵۰۰ نفر نفر فرصت شغلی مستقیم ایجاد کرده اند ( نزدیک به ۱۳ نفر برای یک تعاونی).

براساس این گزارش، استانهای مازندران و گیلان با ۱۹۴ و ۱۱۱ شرکت تعاونی با گرایش گردشگری و هتلداری بیشترین تعداد ثبت تعاونی های گردشگری و هتلداری را در بین استانها داراست.

نمونه های موفق  تعاونی گردشگری در سطح بین المللی

گردشگری جهانی

گردشگری جهانی

در هندوستان به ‌عنوان یکی از نمونه‌های موفق این تعاونی‌ها، روستاییان در زمینه‌های طبیعت‌گردی، فرهنگ محلی، صنایع دستی، اماکن درمانی و حیات‌وحش به شکل موفقی در قالب تعاونی‌های گردشگری عمل می‌کنند. در تایلند نیز تعاونی‌های گردشگری علاوه ‌بر سازمان‌های ملی با کشورهای خارجی جهت کمک‌های فنی در ارتباط هستند و در سه حوزه گردشگری روستایی، طبیعت‌گردی و گردشگری سلامت فعالیت می‌کنند.

نقش گردشگری در رونق سایر بخش های تعاون

توسعه گردشگری و هتلداری در بخش تعاون می تواند در توسعه  تعاونی های توزیعی، خدماتی و تولیدی مانند صنایع دستی و فرش دستبافت، حمل و نقل، صنایع غذایی، تعاونی های کشاورزی، خدمات زیست محیطی و خدمات بهداشتی و درمانی و ….که در کنار آنها می توان میلیونها شغل در کشور ایجاد کند.

در صورتی که صنعت گردشگری در کشور رونق یابد، درآمدهای اقتصادی کشور بدون در نظر گرفتن درآمدهای نفتی رشد کرده و اشتغال در تمام نقاط کشور توسعه می یابد و باعث عدم تمرکز ثروت که یکی از اصول تعاون است شکل خواهد گرفت.

آمار جهانی از وضعیت گردشگری در ایران

ایرانگردی

ایرانگردی

انجمن جهانی اقتصاد در جدیدترین گزارش خود در مورد وضعیت صنعت گردشگری ۱۳۶ کشور جهان، رتبه صنعت گردشگری ایران از نظر ایمنی و امنیت در جهان رتبه ۸۷، بهداشت رتبه ۷۹، منابع انسانی و بازار کار رتبه ۱۰۵،  زیرساخت‌های فناوری اطلاعات رتبه ۹۴ و میزان مناسب بودن محیط تجاری رتبه ۷۹ را بدست آورده است.

مهر 17, 1396 11:51 ق.ظ نوشته شده توسط : آربروسک
برچسب ها برچسب ها: , ,

Comments are closed here.

مطالب مرتبط