محله ی لهستانی های استانبول!

اگرچه بخش اعظم ترکیه آسیایی است اما بیشتر فرهنگ اروپایی ها را به یدک میکشد. خب طبیعی هم هست چون سالیان دراز مستعمره امپراتوری های بزرگی چون یونان و روم بوده است.

استانبول شهری نیمه اروپایی و نیمی آسیایی است. قاعدتا در سفر به استانبول بیشتر با فرهنگ اروپایی برخورد خواهید داشت.

در استانبول محله ای وجود دارد که به محله لهستانی ها مشهور است. داستان به سالها پیش باز میگردد که قرار بود لهستان تجزیه شود و ترکیه به مردم این کشور پناه داد. از آن پس لهستانی ها دوست ترکیه شدند و ….

لهستانی های استانبول

محله Polonezkoy(Adampol) که متعلق به لهستانی هاست هنوز هم در قسمت شرقی استانبول وجود دارد.

شکل کنونی این محله و فرهنگ حاکم بر آن به وقایع اواخر قرن هجدهم میلادی باز می گردد. در سال 1772 میلادی ، کشورهای اتریش و روسیه و پروس، معاهده ی تقسیم و تجزیه ی لهستان را امضاء کردند.

اما امپراطوری عثمانی این موضوع را نپذیرفت و همچنان دوست ملت و دولت لهستان واحد باقی ماند. شاهزاده وطن پرست لهستانی به نام Adam Czartoryski به فرانسه گریخت و در پاریس دولت ملی لهستان را پی ریزی کرد.

او با گردآوری نظامیان و غیر نظامیان لهستانی گریخته از وطن و مهاجر، به عنوان متحد امپراطوری عثمانی، به جنگ با متخاصمین پرداخت.

یکی از اقدامات شاهزاده ی لهستانی این بود که در سال 1841 میلادی، دفتر نمایندگی دولت ملی لهستان در استانبول را بنا کرد.

در تاریخ 19 مارس 1842 میلادی و طی برگزاری یک مراسم مذهبی، رسماً روستای Adampol به پاس رشادت های شاهزاده آدام و تلاش های نماینده او در استانبول، تاسیس شد.

Polonezkoy

اکنون این منطقه ی خوش آب و هوا و سرسبز ، میزبان اهالی استانبول و گردشگران داخلی و خارجی آن شهر زیبا و تاریخی است.

مهر 18, 1396 12:34 ب.ظ نوشته شده توسط : آربروسک

Comments are closed here.

مطالب مرتبط