مدیر هتل همای شیراز از کاهش توریسم درمانی خبر داد

حسین دستان، مدیر هتل همای شیراز با اشاره به مصوبه افزایش قیمت هتل های استاندارد تا سقف 12 درصد گفت: افزایش قیمت هتل ها در این موقع از سال اجرا نمی شود چرا که این فصل نوعی رکود گردشگری دارد که هتلداران برای جبران آن معمولا دست به ارائه تخفیفات فصلی نیز می زنند.

به گزارش سرویس اخبار هتلداری پایگاه خبری دنیای سفر؛ وی در ادامه افزود: در حقیقت این افزایش نرخ به درد مسافران خارجی که برای ورود به ایران برنامه ریزی می کنند می خورد زیرا اغلب هتل ها به دنبال نرخ گذاری برای طرف های خارجی خود هستند.

مدیر هتل همای شیراز افزایش نرخ را بر اساس تورم جاری جامعه ندانست و اظهار کرد: متاسفانه به نظر می رسد که افزایش نرخ در عرصه هتلداری کفاف هزینه ها را نمی دهد. به نظر من افزایش نرخ باید تابع هزینه ها مخصوصا بخش حقوق و دستمزد باشد.

دستان ادامه داد: بیش ترین مشکل هتل ها در ابتدای هر سال مساله حقوق و دستمزد است. سال گذشته بر اساس قانون وزارت کار 17 درصد افزایش حقوق و دستمزد اعمال شد که قطعا امسال نیز کمتر از آن اعمال نمی شود این در حالی است که 12 درصد افزایش قیمت هتل ها نمی تواند تنها جوابگوی حقوق و دستمزد کارمندان باشد به همین خاطر اغلب هتل ها در برهه ای از سال مجبور به کاهش نیرو هستند.

وی افزایش نرخ را مسبب کاهش تقاضا نداست و اعلام کرد: تا امروز تجربه نشان داده که افزایش قیمت موجب کاهش تقاضا نشده و یا بالعکس کاهش قیمت افزایش تقاضا را به دنبال نداشته است. کاهش قیمت زمانی می تواند افزایش تقاضا را به دنبال داشته باشد که از هتلداران توسط ارگان های دولتی حمایت شود. در این صورت هم مردم و هم هتلداران ذینفع خواهند بود یعنی اگر قیمت ها کاهش یابد و در عین حال دولت از هتلداران در جهت تبلیغ و افزایش تقاضا حمایت کند شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود اما متاسفانه این روزها همواره فشار بر هتلداران است که افزایش قیمت نداشته باشند.

مدیر هتل همای شیراز ادامه داد: متاسفانه هتلداران تنها در یک یا دو برهه از سال دیده می شود و پس از مطرح شدن بحث افزایش قیمت خود آن ها و مشکلات شان به دست فراموشی سپرده می شود و مسئولان دیگر نگاه خاصی به این بخش مولد نمی کنند.

دستان، رکود گردشگر در فصل زمستان به خصوص بهمن و دی را حاصل عدم برنامه ریزی دولت برای معرفی گردشگری در این فصول خواند و گفت: ما هر ساله در این ماه ها دچار رکود هستیم و خلوتی هتلهای شیراز و سایر هتلهای کشور را شاهدیم در حالیکه اگر تبلیغات درستی انجام شود قطعا گردشگر داخلی برای دیدن کشور با هزینه های ارزانتر تمایل نشان می دهد.

وی توجه به مباحث سیاست خارجی را برای رونق هتلداری ضروری خواند و اظهار کرد: متاسفانه اتفاقات اخیر در مورد عربستان باعث شده است که بخش مهمی از مسافران شیراز که توریست درمانی بودند کم شوند. بسیاری از توریست های درمانی ما از کشور کویت برای جراحی بینی، کاش مو و … وارد ایران و شیراز می شدند که این اتفاقات روی آن تاثیر مستقیم دارد. به نظر من باید یک بررسی درست در این رابطه داشته باشیم ضمن اینکه مسائلی که در کنگره آمریکا برای محدودیت ویزا برای ورود به ایران شده است نیز تهدید جدی به شمار می رود که باید آن را مد نظر قرار داد.

منبع: افزایش تعرفه هتلداری حتی پاسخگوی حقوق و دستمزد نیست
دی 20, 1394 10:59 ق.ظ نوشته شده توسط : الناز باهر

Comments are closed here.

مطالب مرتبط