70 درصد هتلهای خراسان رضوی برای فروش

بنا بر گفته ی رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی، 70 درصد هتلهای این استان به فروش گذاشته شد و در ادامه افزود: به علت این که میزان عرضه و تقاضای در حوزه اقامت برابر نیست این تعداد هتل به فروش گذاشته شدند.

محمد قانعی در نشست خبری با موضوع چالش‌ها و موضوعات مرتبط با گردشگری و میزبانی در ایران، اظهار کرد: مشهد به یمن وجود پربرکت حضرت ثامن‌الحجج(ع) دارای جایگاه خاصی در حوزه گردشگری و به خصوص گردشگری مذهبی است و سالانه شاهد حضور میلیونی زائران هستیم اغلب زائران برای بهره‌گرفتن از بعد معنوی زیارت و عبادت به مشهد سفر می‌کنند در کنار آن شاهد فعالیت‌های اقتصادی برای خدمات‌دهی به زائران هستیم.

وی یادآور شد: در سال‌های بعد انقلاب به علت تحمیل جنگ علیه ما، با معیارهای استاندارد جهانی فاصله گرفتیم، در طی سال‌های دهه شصت مسوولان و سرمایه‌گذاران در برخی از اوقات به منظور اسکان زائرانی که برای فرار از موشک‌باران غرب و مرکز کشور به استان ما پناه می‌آوردند با نیت معنوی در مشهد مکان اقامتی ساختند و شاهد روند رو به رشد ساخت اقامتگاه‌ها با شرایط خاصی بودیم.

رییس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی ادامه داد: اغلب نهاد و سازمان‌های دولتی یک اقامتگاه و هتل در مشهد ایجاد کردند و اکنون شاهد آن هستیم که همه ارگان‌ها و سازمان‌ها دارای یک اقامتگاه و بعضا هتل ۵ ستاره هستند البته قانون آنها را مکلف به واگذاری به بخش خصوصی کرده است زیرا ما در رقابت نابرابر با آنها هستیم.

وی عنوان کرد: با کمک مسوولان جهاددانشگاهی مشهد و پژوهشکده گردشگری این سازمان، پژوهشی را انجام دادیم و مشخص شد هر زائر در مشهد با میانگین اقامت سه روز  روزانه ۱۲۰ هزار تومان هزینه می‌کند، اما ما در مشهد نتوانستیم از این فرصت استفاده کنیم و  بخاطر حرکات ناشیانه و غیر مسوولانه برخی، زائران حاشیه خلیج فارس را به راحتی از دست دادیم.

70 درصد هتلهای خراسان رضوی برای فروش

قانعی عنوان کرد: در مشهد ۲۱۱ هتل فعال و ۲۹۲ پروژه اقامتی در حال ساخت داریم که اغلب هتل‌اند و در طی چهار سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند.

وی با بیان اینکه هفتاد هتل در مشهد به فروش گذاشته شده است، گفت: به علت این که میزان عرضه و تقاضای در حوزه اقامت برابر نیست این تعداد هتل به فروش گذاشته شدند. ضروری است که طرح جامع گردشگری مشهد تدوین شود تا مشخص شود ما نیازمند ایجاد هتل هستیم یا خیر.

رییس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی یادآور شد: بسیاری از خیران علاقمند هستند در مشهد به دلبل وجود مضجع شریف امام هشتم شیعیان سرمایه‌گذاری کنند. چنانچه در سایر شهرهای کشور و از جمله تهران شاهد ساخت هتل نیستیم و این یعنی هتلداری و ساخت هتل توجیه اقتصادی ندارد پس با انگیزه‌های معنوی در مشهد هتل ساخته می‌شود.

وی با بیان اینکه برای گردشگری دو زیرساخت دارای اهمیت است، خاطرنشان کرد: اقامت و حمل و نقل دو زیرساخت اساسی به شمار می‌روند، خوشبختانه در مشهد هر دو زیرساخت‌ها وجود دارد.

قانعی گفت: در بحث استانداردسازی، هتل‌های مشهد پیشتاز شدند و 50 درصد هتل‌های کشور را در اختیار داریم و همه هتل‌ها را برای فعالیت منوط به استانداردسازی کردیم در حالی که در سایر شهرهای کشور هتل‌ها در برابر تطبیق استاندارد مقامت می‌کنند.

وی اظهار کرد: هتل‌های مشهد از هتل‌های سایر شهرها یک ستاره بالاتر است. یک هتل ۴ ستاره مشهد برابر با هتل پنج ستاره کشوری خدمات می‌دهد. همچنین از نظر قیمت نیز در حال حاضر نرخ اقامت در هتل‌های مشهد از میانگین نرخ هتل‌های کشور پایین‌تر است.

تیر 18, 1396 10:37 ق.ظ نوشته شده توسط : صبا نقیبی

Comments are closed here.

مطالب مرتبط