4 عامل موثر بر قیمت گذاری در صنعت هتلداری

کارشناسان معتقدند قیمت گذاری در صنعت هتلداری برای دستیابی به بهینه سازی سود، کاهش تلفات و حفظ سهم بازار صورت می گیرد.

روش های مختلف برای این قیمت گذاری نیز می تواند رشد هتلداری را تقویت کند یا در برخی دیگر از موارد به ضعف این صنعت بینجامد.

بر اساس پژوهش های داخلی، مدیریت انسانی، مسائل زیرساختی، مدیریت مالی و عوامل بیرونی نظیر مسائل اقتصادی و سیاسی و زیست محیطی از جمله عوامل موثر در قیمت گذاری هتل های ایران به شمار می آیند. طبق این پژوهش که از سوی مسعود غلامی انجام شده، مهم ترین عامل موثر در این زمینه، مدیریت منابع انسانی است. این عامل 43 درصد عوامل موثر بر قیمت گذاری هتل ها را تعیین می کند.

صنعت هتلداری

شاخص های دخیل در مدیریت منابع انسانی نیز شامل تعداد زیاد نسبت کارکنان به اتاق های هتل، انگیزه بالای کارکنان، ایجاد وفاداری و اطمینان در مشتری و برقراری رابطه گرم و صمیمی با مشتری است. به کارگیری تکنیک های روانی در ایجاد وفاداری در مشتری، تاثیرات قوی بر مراجعه مجدد مشتری و توصیه هتل از سوی وی به سایر افراد تاثیر دارد.

زمانی که وفاداری در مشتری ایجاد شد هتلداران با اطمینان خاطر قادر به تغییرات لازم در قیمت گذاری خدمات ارائه شده در هتل خواهند بود. براساس نتایج این پژوهش، عامل بعدی موثر بر قیمت گذاری هتل ها در ایران عوامل زیرساختی ازجمله مساحت هتل، تعداد و اندازه اتاق ها و وسایل ارتباطی هتل هستند.

هتل های بزرگ تر با امکانات ارتباطات زیرساختی (نزدیکی به مراکز مختلف خرید، سیاحتی و زیارتی) دارای قیمت های بالاتری نسبت به سایر هتل ها هستند. افرادی که این هتل ها را انتخاب می کنند حاضرند بهای بیشتری را برای این عوامل پرداخت کنند.

در همین حال، عوامل مدیریت مالی از جمله به کارگیری تکنیک تنوع نرخ در فصل های مختلف سال و برای افراد مختلف، استفاده از امکانات هتل به صورت رایگان یا ارزان، تسهیلات خدمات فروش و…، منجر به تسهیل فرآیند قیمت گذاری می شود.

از این طریق هتلداران قادرند در هرفصلی باتوجه به شرایط موجود، به حداکثر سود مدنظر دست پیدا کنند؛ چرا که برای مثال فروش اتاق های هتل با قیمت پایین در فصل رکود، از بی درآمدی مطلق جلوگیری می کند. این امر درباره به کارگیری قیمت های متنوع برای افراد مختلف نیز صادق است. برخی هتل ها با ایجاد قرارداد با افراد حقیقی و حقوقی مزایای استفاده از امکانات هتل با قیمت پایین تر را برای مشتریان خاص فراهم می کنند.

شهریور 25, 1396 12:44 ب.ظ نوشته شده توسط : آربروسک
برچسب ها برچسب ها: , ,

Comments are closed here.

مطالب مرتبط