کولوسئوم

ایتالیا کشور زیبایی برای انتخاب یک تور اروپا است که معماری بی‌نظیر، فرهنگ غذایی غنی سنتی و سبک زندگی پرزرق و برقش از لحاظ امکانات شهرت دارد. ایتالیا، کشور لذیذترین غذاهای دنیا، سرزمین‌های بسیار سرسبز و باغ‌های انگور زبان زد، قایق های شناور در کانال های ونیز، زیباترین و باشکوه ترین بناهای تاریخی و عظیم جهان است؛ کشور بزرگی که تاریخی ریشه‌دار و غنی دارد و همین مسئله موجب تنوع فرهنگی در این کشور شده است و باعث جذب گردشگر بسیاری شده است.

بنای تاریخی کولوسئوم (Colosseum)

در این مطلب به بنای تاریخی کولوسئوم (Colosseum) یکی از عجایب هفتگانه جدید جهان شهرت دارد، می پردازیم که این بنا در رم پایتخت کشور ایتالیا قرار دارد.کولوسئوم بزرگترین تماشاخانه در امپراتوری روم بوده است. کولوسئوم ظرفیتی در حدود ۵۰۰۰۰ تا ۸۰۰۰۰ نفر و ۸۰ درب ورودی داشته است. ساخت کولوسئوم توسط وسپاسیان بین سالهای ۶۹ تا ۷۰ میلادی پایه‌گذاری شد و شروع شده. پس از آن پسرش تیتوس در سال ۸۰ میلادی کار ساخت این بنا  را در زمین‌های باتلاقی میان تپه‌های اسکوئیلین و کائلین به تمام رسیده است. البته پس از او دومیتیان (برادر تیتوس) در کولوسئوم تغییراتی اعمال کرد. به عنوان اولین آمفی تئاتر دائمی در روم کامل کرد.

امروزه بیش‌تر مردم جهان کولوسئوم را با تاریخ خونین نبرد گلادیاتورها در آن می‌شناسند. در کولوسئوم گلادیاتور با یکدیگر یا با حیوانات وحشی می‌جنگیدند و اسباب سرگرمی تماشاچیان خود را ( که اغلب از اشراف بودند) را با مرگ و خونریزی فراهم می‌کردند. برخی اعدام‌ها (مانند اعدام با رهاسازی حیوانات وحشی) نیز در کولوسئوم انجام می‌شده است.

کولوسئوم

کلوسئوم در زمان امپراتوری روم باستان به عنوان یک تماشاخانه دایره ای شکل در مرکز شهر رم فعلی در کشور ایتالیا ساخته شده است.این تماشاخانه یا آمفی‌تئاتر بزرگترین بنای از نوع خود در دوره امپراتوری روم باستان بوده است.معنی لغوی کلوسئوم  «جایگاه بزرگ» است.

پلان این مجموعه به شکل بیضی به قطرهای ۱۸۸ و ۱۵۶ متر، زیربنای آن حدود ۶ جریب می‌باشد و ارتفاع آن حدود 48 متر است. امکانات زیر بنایی این بنا در نوع خود در آن زمان بی نظیر بوده، در زیر آن مجموعه‌ای از اتاق‌ها و گذرگاه‌ها برای عبور حیوانات وحشی و سایر تدارکات لازم جهت راه اندازی و اجرای نمایش قرار گرفته‌است.تعداد ۸۰ دیوار به عنوان تکیه گاه برای طاق‌های گنبدی شکل، گذرگاه‌ها، پلکان و ردیف‌های صندلی، روی صحنه قرار گرفته‌ است.

نمای داخلی کلوسئوم می توان گفت که از بالا سه ردیف طاق‌های گنبدی شکل رو به روی ستون‌ها و سر ستون‌ها قرار گرفته‌اند، در ستون‌های طبقه اول سبک معماری سبک دوریکا، در طبقه دوم سبک ایونیک و در طبقه سوم سبک قرنتی که نزدیک به سبک کلاسیک یونان بود، به کار رفته‌است که جلوه ی زیبایی به این مجموعه می دهد.

بنای تاریخی کولوسئوم

این بنا به دلیل عبور و مرور آسان جمعیت به داخل و خارج میدان به عنوان یکی از شاهکارهای مهندسی جهان شناخته می‌شود. در بالای این سه طبقه اصلی، طبقه زیرشیروانی شامل ستون‌های مستطیل شکل سبک قرنتی قرار دارد. فضای بین ستون‌ها با ۴۰ عدد پنجره کوچک مستطیل شکل پر شده‌است.در قسمت بالا، دیوارکوب‌ها و بندگاه‌هایی وجود دارد که تیرک‌هایی را که سایه‌بان‌ها به آنها آویزان است، نگه داشته‌اند. بنای عظیم کلوسئوم یکی از مشهورترین جاذبه‌های گردشگری کشور ایتالیا نیز به حساب می‌آید.

یکی از مواردی که هر بنایی با آن روبرو است خسارت آن بنا می تواند باشد.در طول دوران استفاده از کلوسئوم، دو حادثه خسارت زیادی به آن وارد کرد. نخست، آتش سوزی در سا ل 217 میلادی و پس از آن زمین لرزه سال 443 میلادی، اما پس از هر 2 حادثه این بنا مرمت شد.

کلوسیوم رم،‌ بنایی که در آن گلادیاتورها برای حفظ جان خود رقیبشان را به قتل می‌رساندند، مانند برج پیزا در حال کج شدن است و بخش جنوبی این ساختمان 40 سانتیمتر پایین‌تر از بخش شمالی آن قرار گرفته است. متخصصان اولین بار در حدود ‌سال 2011 متوجه این موضوع شدند و این ساختمان دو هزار ساله را از نزدیک مورد بررسی قرار دادند.

تیر 26, 1395 5:45 ب.ظ نوشته شده توسط : منیره

Comments are closed here.

مطالب مرتبط