گراند هتل قزوین، اولین هتل اروپایی ایران

یکی از قدیمی ترین هتل های مدرن اروپایی سال ها پیش در ایران تاسیس شد و هنوز هم پابرجاست اما دیگر جایی برای اقامت نیست بلکه بیشتر برای بازدید مناسب است به شرط آنکه روی سر کسی خراب نشود!

«گراند هتل» نخستین هتل مدرن و به سبک اروپایی است که در خیابان پیغمبریه قزوین (داخل حریم باغ چهل ستون و عالی قاپو) قرار دارد. این هتل در سال 84 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

گراند هتل قزوین

گراند هتل قزوین

این هتل در زمان قاجار ساخته شده و در زمان خودش هتلی مدرن و کاملا اروپایی بوده. زمانی که ناصرالدین شاه به فرنگ رفت هنوز درایران کاروانسراها رواج داشتند و تحفه این سفر به فرنگ شاه ایران؛ ساخت هتل هایی به سبک فرنگ بود. که نخستین آنها گراند هتل در قزوین و سپس در بندرانزلی بود.

با اینکه گراند هتل قزوین در لیست میراث ملی ثبت شده اما آنطور که باید از آن محافظت نمی شود و روز به روز بر تخریب آن افزوده می گردد. در یک دهه گذشته تصمیم بر مرمت هتل گرفته شد و اقدامات ابتدایی هم انجام شد اما به دلایل نامشخص دوباره پروژه مرمت گراند هتل به حالت تعلیق در آمد و تا به امروز هنوز همانطور هتل خاک می خورد!

ورودی این هتل در ظلع غربی آن است و طرفین آن دارای روکوب چوبی است. این ورودی به فضای تقسیم، که در طبقه میانی واقع شده، می رسد. در دو طرف این فضا، تالارهای ستون داری با سقف طاق و قوس و قزح های خمیده (تویزه) قرار گرفته اند. این تالارها از سمت غرب مشرف به خیابان و از سمت شرق به ایوان ستون داری منتهی می شوند.

گراند هتل قزوین

گراند هتل قزوین

اتاق های هتل در طبقه اول قرار دارند و طبقه همکف حیاط به صورت تالارهایی با ستون های قطور آجری و با پوشش طاق و تویزه است. راه دست یابی به طبقه اول از طریق دو راه پله چوبی است که به زیبایی طراحی شده اند. در طبقه اول 18 اتاق وجود دارد.

این هتل که تنها بازمانده و نخستین هتل فرنگی است اکنون سایه سنگین نابودی را بر سر خود می بیند. بهتر است به عنوان اثری تاریخی و جاذبه گردشگری مورد استفاده و حفاظت قرار گیرد.

مهر 1, 1397 11:21 ق.ظ نوشته شده توسط : آربروسک

Comments are closed here.

مطالب مرتبط