هتل جهان اصفهان در دست مرمت

هتل جهان اصفهان مدت ها است که از سوی علاقه مندان به میزاث فرهنگی اصفهان مورد بحث و بررسی بوده است که سرانجام مدیر پروژه چهار باغ عباسی اعلام کرد که این هتل در مرحله ی مرمت سازی قرار گرفت.

مدیر پروژه چهارباغ عباسی گفت: مرمت هتل جهان که سال‌ها مورد بحث و مطالبه دوستداران میراث اصفهان بود از فاز گفتمان خارج و به فاز عملیاتی رسیده است.
سعید سهرابی با اشاره به بازدید اعضای کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان از هتل متروک جهان، گفت: پس از این بازدید جلسه‌ای با حضور آقای فتحی- مباشر اصلی صاحب این هتل، در محل شهرداری برگزار شد.

هتل جهان اصفهان در دست مرمت

وی ادامه داد: مقرر شده است این مرمت از بخش جلویی و نمای این هتل زیبا آغاز شود و در این زمینه مکاتباتی نیز با شهرداری منطقه یک انجام شده و شهردار این منطقه شخصا موضوع را دنبال کرده و قول داده‌اند این هتل در بروکراسی اداره گم نشود.
مدیر پروژه چهارباغ گفت: بخش پشتی هتل که متعلق به پهلوی دوم بوده و ارزش معماری ندارد امکان دارد تخریب شده و سازه‌ای با معماری در خور در آن ساخته شود اما تصمیم با مالک بوده و مالک علاقمند است بر مبنای نظر کارشناسی تصمیم بگیرد.
سهرابی ادامه داد: ممکن است زمین دیگری که در جوار این هتل قرار دارد نیز خریداری و به زمین این هتل اضافه شود. گرچه هنوز بحث‌های فنی زیادی وجود دارد اما فرایند مرمت به صورت کاملا عملیاتی و اجرایی در حال پیش روی است.
وی افزود: بخش‌هایی از سازه هتل نیازمند مقاوم سازی است اما در مجموع شرایط هتل چندان بد نیست. کاربری این ساختمان تاریخی هتل خواهد ماند و بی شک تبدیل به یکی از بهترین هتل‌های اصفهان خواهد شد. این هتل تنها یکی از پروژه‌های تعریف شده توسط مدیریت جدید چهارباغ است که در راستای احیای این محور یادمانی اتفاق خواهد افتاد.
نیما مرادی- کارشناس ارشد و دانش‌آموخته مرمت از دانشگاه هنرهای زیبا از مرمت این بنا ابراز نگرانی کرده و به خبرنگار ایسنا می‌گوید: امیدوارم شهرداری اصفهان به مرمت این بنا ورود پیدا نکند و بگذارد این بنا توسط کارشناسان و مشاوران خصوصی مرمت و احیا شود.
وی معتقد است ورود شهرداری اصفهان، سازمان میراث فرهنگی و دیگر سازمان‌های متولی اگر به صورت مداخله گرانه انجام شود قطعا آینده خوبی را برای این بنا به همراه نخواهد داشت و مالک بنا باید هوشیارانه تنها مسیرهای قانونی و مجوزات لازم را از این سازمان‌ها اخذ کرده و کار را به کاردان بسپارد.
این کارشناس ارشد مرمت بافت و بنا ادامه می‌دهد: افرادی همچون احمد منتظر پیشتر در باره مرمت این بنا طرح‌هایی تهیه کرده و بی شک بیشتر از سازمان‌های دولتی و عمومی صلاحیت تهیه طرح برای این بنا را دارند. کافی است میراث فرهنگی و شهرداری برای این اتفاق خوب بروکراسی تراشی نکرده و تسهیلگر باشند.
به گزارش ایسنا، “هتل جهان” یا “آمریک هتل”، نام هتلی متعلق به پهلوی اول در غرب چهارباغ عباسی است که بیش از 20 سال از آخرین باری که به عنوان خوابگاه پسرانه دانشگاه هنر اصفهان مورد استفاده قرار می‌گرفت می‌گذرد.
“تونی هوانسیان”- صاحب این هتل، ارمنی تبار بود و در سه سالگی به اصفهان آمد. او تا جوانی برای گایر- سرمایه دار آلمانی کار کرد و با بازگشت گایر به آلمان یک دوربین عکاسی از او به یادگار گرفت. دوربین عکاسی تونی در کنار استعداد و هوش وی باعث شد به عکاسی درباری راه پیدا کرده و خیلی زود “عکاسخانه تونی خان” را تاسیس کند.
تونی بعدها به واردات دوچرخه روی آور، هتل آمریک را ساخت و کارخانه تولید لیموناد تاسیس کرد. هتل جهان با معماری پهلوی اول یکی از یادگارهای او در اصفهان است که تا پایان جنگ نیز به عنوان خوابگاه دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان مورد استفاده قرار می‌گرفت از از دهه 60 به خاطر مشکلات سازه‌ای از گردونه حیات چهارباغ خارج شد.

اردیبهشت 29, 1397 10:54 ق.ظ نوشته شده توسط : صبا نقیبی
برچسب ها برچسب ها: ,

Comments are closed here.

مطالب مرتبط