نگاهی به گنبد کاووس

شهرستان گنبد کاووس در استان گلستان واقع شده و می توان پس از شهر گرگان آن را به عنوان دومین شهر بزرگ استان گلستان دانست. وجود بلندترین بنای آجری جهان یعنی برج قابوس در این شهر آن را بسیار معروف و محبوب توریست های داخلی و خارجی کرده است. به طور کلی شمال کشور دارای دیدنی ترین مناظر و بدیع ترین فضاهایی ست که می تواند یک سفر زیبا و به یاد ماندنی را برای هر مسافری رقم بزند. چه به شهرهای ساحلی بروید و چه در شهرهای سرسبز و جنگلی اقامت کنید، حال و هوای شمال کشور مجذوبتان خواهد کرد.
اگر به استان گلستان و شهر زیبای گنبد کاووس سفر می کنید، رزرو هتل تک ستاره در این شهر بهترین گزینه ی مقابلتان خواهد بود.

هتل قابوس گنبد کاووس

هتل تک ستاره ی قابوس در میدان امام علی شهر گنبد کاووس، داخل خیابان یاس واقع شده است. برای اقامت در هتل قابوس، انواع اتاق های یک تخته، اتاق دو تخته و اتاق سه تخته را در لیست رزرو خواهید داشت. هیچ یک از این اتاق ها امکان اضافه کردن تخت را نداشته و اگر تعدادتان بیشتر باشد می باید اتاق دومی را رزرو نمایید. صبحانه ی رایگان بسیار کاملی در کنار رزرو هر یک از این اتاق ها به مسافران هتل قابوس ارائه خواهد شد.
یخچال، تلویزیون، سرویس ایرانی و سرویس فرنگی در هر یک از اتاق های هتل قرار داده شده است.
از دیگر امکانات هتل پارکینگ اختصاصی برای مسافران، نمازخانه، چند فروشگاه کوچک و یک کافی شاپ مجهز را می توان نام برد.

رزرو هتل در گنبد کاووس

شهر گنبد کاووس دارای جاذبه های گردشگری زیادی می باشد. از جمله مجتمع سوارکاری کاووس که یکی از زیباترین فضاهای سوارکاری در کل خاورمیانه می باشد. دریاچه ی مصنوعی گنبد کاووس که متاسفانه به دلیل آلودگی پس ماندهای ورودی به آن، زیبایی خود را از دست داده و از هدف اولیه ی ساختش بسیار فاصله گرفته، اما هنوز زیبا و تماشایی ست. دریاچه ی سد گلستان نیز به دلیل سیل خیز بودن این منطقه بنا شده است. زیارتگاه خالد نبی که در 90 کیلومتری شمال شرقی گنبد کاووس واقع شده است.، تالاب آلما گل در 55 کیلومتری شمال شهرستان گنبد کاووس قرار گرفته است. امامزاده یحیی بن زید و البته برج قابوس که مهم ترین آن هاست.

برج قابوس

برج معروف قابوس عنوان پانزدهمین اثر تاریخی ایران را که ثبت جهانی شده، به خود گرفته است. این برج آجری بنا بر فرمان قابوس حاکم شهر گرگان در سال 375 هجری شمسی بنا گردید. این برج ارتفاعی معادل با 70 متر دارد و همان طور که گفتیم بلندترین برج آجری در جهان می باشد.

رزرو هتل در گنبد کاووس

معماری بنای برج قابوس به شکل یک استوانه ی چند وجهی ست. پروفسور ” آرتور پوپ ” در مورد بنای برج قابوس می گوید:
در زیر سمت شرق کوه‌های البرز و در برابر صحراهای پهناور آسیا یکی از بزرگ‌ترین شاهکارهای معماری ایران با تمام شکوه و عظمت خود قد بر افراشته‌است. این بنا گنبد قابوس بقعه آرامگاه قابوس بن وشمگیر می‌باشد و برج آرامگاه از هرگونه آرایش مبراست. جنگنده‌ای با نیروی ایمان در نبرد رودرروی، پادشاهی شاعر در نبرد با ابدیت، آیا آرامگاهی چنین عظیم و مقتدر وجود دارد.
برج قابوس برای سه مرتبه مورد مرمت و بازسازی بسیار هنرمندانه قرار گرفته  و به عنوان یک بنای ارزشمند ملی تاریخی از آن نگهداری ویژه ای می شود.

دو کتیبه ی کوفی در برج قابوس وجود دارد که متن زیر روی آن نوشته شده است:

بسم الله الرحمن الرحیم بنام خداوند بخشیده مهربان
هذ القصر المعالی این است کاخ عالی
الاصیر شمس المعالی امیر شمس معالی
الاصیر ابن الاصیر امیر سپر امیر
قابوس ابن وشمگیر قابوس فرزند وشمگیر
امر به نبائه فی حیاتی فرمان داد به بنای آن در زندگی خویش
سنه سبع و تمسین و ثلثماته قمریه سال سیصد و نود و هفت قمری
و سنه خمس و سیعین و ثلثماته سال سیصد و هفتاد و پنج شمسی

با ترجمه ی:
بنام خداوند بخشنده ی مهربان
این است کاخی بلند
برای امیر شمس المعالی
فرمانروا پسر فرمانروا
قابوس پسر وشمگیر
در زندگانی‌اش امر کرد به ساخت آن
در سال سیصد و نود و هفت هجری قمری
و سال سیصد و هفتاد و پنج هجری شمسی

مرداد 6, 1395 5:00 ب.ظ نوشته شده توسط : غزل نوروزی

Comments are closed here.

مطالب مرتبط