معرفی تاج محل هندوستان

اکثر کسانی که به هندوستان سفر کرده اند، می گویند: یکی از مکان هایی که هر کسی قبل از مرگش باید از آن دیدن کند تاج محل است!

امروزه گردشگران با ثبت نام در تور هندوستان به راحتی هرچه تمامتر می توانند، به سرزمین عجایب سفر کنند. و از دیدنی های هندوستان لذت ببرند.

اما برای آندسته از افرادی که تا کنون موفق به دیدن از کشور هفتاد دو ملت نشده اند. می خواهیم درباره تاج محل بگوییم. ویکی هتلز در این نوشته شما در قالب سفری مجازی به تاج محل می برد!

معرفی تاج محل

تاج محل

قبل از هر چیز بهتر است بدانید تاج محل یکی عجایب هفتگانه دوران جدید است که در سال ۲۰۰۷ این عنوان را دریافت کرد. با دانستن این موضوع به اهمیت و خاص بودن این کاخ زیبا بهتر پی خواهید برد.

در wikipedia تاج محل را اینگونه توصیف کرده اند:

«تاج محل از پرآوازه ترین بناهای جهان و آرامگاه زیبا و باشکوهی است که در نزدیکی شهر آگره و در ۲۰۰ کیلومتری جنوب دهلی نو پایتخت هند واقع شده است و یکی از عجایب هفتگانه جدید دنیا به شمار می رود.

این بنا به دستور شاه جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند به منظور یادبود همسر ایرانی تبارش، بنام ارجمند بانو بیگم مشهور به ممتاز محل که در سال ۱۶۳۲م در سفری جنگی به هنگام وضع حمل فوت کرد بنا شده است. خود شاه جهان نیز بعدتر در همان جا به خاک سپرده شد.

همان طور که مشخص است، نام این بنا، ایرانی است. این ساختمان بر پایه مخلوطی از معماری ایرانی، هندی و اسلامی بنا شده است و در ساخت آن ۲۰٬۰۰۰ هنرمند و معمار از نقاط مختلف آسیا به خصوص ایران، شبه قاره هند، آسیای میانه و آناتولی شرکت داشته اند.

آغاز ساخت تاج محل سال ۱۶۳۲م (۱۰۴۲ ش) بوده و در سال ۱۶۴۷م (۱۰۵۷ ش) تکمیل شده است.

احمد لاهوری و برادرش استاد حمید لاهوری (سده یازدهم هجری) سرمعماران ایرانی، سازنده تاج محل در هندوستان بوده اند. در برخی متون نیز از عیسی خان شیرازی و امانت خان شیرازی طغرانویس، که هردو ایرانی بوده اند نام برده شده است، که گویا خوشنویسی کتیبه های در و دیوارهای تاج محل به امانت خان واگذار شده بوده است.»

معماری تاج محل

Taj mahal

بنای تاج محل ۵۸ متر ارتفاع دارد و عرض آن نیز ۵۶ متر است. آرامگاه موجود در این بنا درست، در مرکز قرار گرفته است. این مقبره سازه ی مرمری سفید رنگ بزرگی است که روی صفحه ی مرمری عظیمی قرار دارد و شامل یک ساختمان متقارن با یک ایوان و گنبد و گلدسته ها می شود.

گنبد مقبره که ۳۵ متر ارتفاع دارد، تماما از مرمر سفید ساخته شده و به گنبد پیازی شهرت دارد.

یکی از شگفتی های تاج محل این است که در ساعات مختلف روز رنگ های متفاوتی به خود می گیرد. بعنوان مثال در ساعت اولیه صبح بنا به رنگ صورتی، عصر به رنگ سفید شیری و در شب طلایی رنگ به نظر میرسد!

مسیر دسترسی

مقبره تاج محل

اگر از دهلی بخواهید با قطار به شمت تاج محل بروید حدودا ۳ ساعت سفرتان بطول می انجامد تا به شهر آگرا برسید. البته این مسیر از طرف خطوط هوایی هم مورد پوشش قرار دارد و می توانید در زمان کمتری با هواپیما از دهلی به آگرا برسید.

پس از رسیدن به شهر آگرا می توانید از تاکسی استفاده کنید و به تاج محل بروید. بازدید از این مکان از ساعات اولیه روز تا غروب آفتاب برای عموم آزاد است.

اردیبهشت 5, 1396 11:00 ق.ظ نوشته شده توسط : آربروسک
برچسب ها برچسب ها: , , ,

Comments are closed here.

مطالب مرتبط