مجموعه تاریخی هامپی در هند

نمونه های زیادی از عجایب باستان در هند وجود دارند. بناهای سنگی عظیم و مرموز که هدف از ساختشان هنوز مشخص نشده است. گاهی یک حاکم خود خواه با فشار آوردن بر بردگان موجب خلق آثار تاریخی ارزشمندی میشد. هرچند این اعمال از روی خودکامگی صورت میگرفتند .اما امروز دلیلی برای خرید تور هند شده اند!

در هند منطقه ای باستانی به نام هامپی وجود دارد که کاخ و معبد های سنگی عجیبی در خود دارد.

در واقع هامپی، دهکده ای کوچک در ایالت کارناتاکای هند است. هامپی در دوران اوج شکوفایی خود، یکی از ثروتمندترین شهرهای جهان به شمار می رفت. هامپی بخشی از یکی از امپراطوری های باستانی هند یعنی ویجایاناگارا بوده که فرمانروایانش به عشق، هنر، فرهنگ، علم و حکومتی کارآمد معروف بودند. بر خلاف سایر فرمانروایان!

معبد ویروپاکشا، حمام ملکه و مجموعه معابد ویتالا بخشی از مهم ترین یادمان های هامپی محسوب می شوند. هامپی همواره با عجایب زیبای خود، تعجب بازدیدکننده را بر می انگیزد.

هامپی در حال حاضر نیز یکی از مراکز مذهبی مهم هند محسوب می شود. این مجموعه در سال ۱۹۸۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

این شهر باستانی آنقدر جاذبه و میراث فرهنگی دارد که اکثر بازدید کنندگان برای بار دوم نیز آنرا در لیست سفرشان قرار میدهند. سازه های این مجموعه تاریخی گویا از دل مهابهارات سر برآورده اند.

شهریور 7, 1396 11:06 ق.ظ نوشته شده توسط : آربروسک

Comments are closed here.

مطالب مرتبط