قیمت هتل در ایران کمتر از قیمت یک “فنجان قهوه”!

در حالی که کاهش ارزش پول ایران در برابر دلار شهروندان ایرانی را با مشکلاتی مواجه کرده خارجی ها از این موضوع نهایت استفاده را کرده اند و با کمترین هزینه می توانند به ایران سفر کنند و نهایت استفاده را ببرند.

قیمت هتل در ایران شگفت انگیز است! این جمله ای است که یک توریست آمریکایی با هیجان در ویدیویی می گوید که از نرخ های هتل و تفریحات در همدان منتشر کرده و البته بازدیدکنندگان ایرانی زیادی داشته است.

فعالان صنعت گردشگری کاهش ارزش ریال ایران را اتفاقی مثبت برای افزایش مشاغل و درآمد ایران قلمداد می کنند.

در این خصوص “اقتصاد آنلاین” مطلبی اختصاص منتشر کرده که در این نوشته قسمت هایی از این مقاله را با هم خواهیم خواند.

اقتصاد آنلاین می نویسد: هفته گذشته توریست آمریکایی که وارد همدان شده بود، ویدیویی منتشر کرد که نشان داد تا چه حد نرخ ها برای خارجی ها پایین است. در این ویدیو چنین آمده: «صبح بخیر از همدان… چند روزی است که این جا اقامت دارم، من معمولا از هتل ها ویدیویی نمی گیرم، چون احساس می کنم خسته کننده است، اما فقط می خواستم نشون بدم ایران به شکل باور نکردنی ارزون است. اینو ببینید این جا اتاق هتل من است، فکر می کنم اتاق خودمه و من فقط ٨ دلار بابتش دادم، چقدر به نظرتون عجیب است و قسمت دیوانه کنندش اینه … ٨ دلار با صبحانه. من همین الان اومدم بیرون دنبال غذا می گشتم و اینو پیدا کردم … می بینید چقدر بزرگه یه ساندویچ خیلی بزرگ ساندویچ فلافل و … قسمت عجیبش اینه فقط ٣٠ سنت چقدر عجیب دیوانه وار است. به این بستنی نگاه کنید، فقط ۵ سنت آمریکا … می تونید تصورش کنید.»

هتلداری

حالا ارزان شدن هزینه سفر در ایران گردشگران زیادی را روانه ایران کرده است، گردشگرانی که حتی بین آنها چینی ها و عراقی هایی دیده می شوند که حاضر نیستند، پول زیادی در ایران خرج کنند.

هزینه سه شب اقامت در هتل استقلال تهران حدود یک میلیون و ۶٨٠ هزار تومان است. اگر بخواهیم تخفیف زمستانه اقامت در این هتل را در نظر بگیریم، هزینه یک شب اقامت در این هتل معادل ٣٣٠ هزار تومان می شود. با قیمت دلار ١٠ هزار تومانی هزینه هر شب اقامت در این هتل تنها ٣٣ دلار است.

اما جالب است بدانیم هزینه یک شب اقامت در هتل استقلال کمتر از یک لیوان قهوه است. در سایت آمازون قیمت این نوع لیوان ها حدود ٣۵ دلار است. در هتل اسپیناس پالاس هزینه اقامت یک شب با تخفیف ۴١ درصدی، یک میلیون و ١٠٠ هزار تومان است، با دلار ١٠ هزار تومان درواقع هزینه یک شب اقامت در این هتل لوکس تهران چیزی نزدیک به ١١٠ دلار است. در سایت آمازون با این رقم می توانید دو هدفون بلوتوث دار بخرید.

هزینه اقامت در هتل آپارتمان در ایران بین شبی ٨٠ تا ١٠٠ هزار تومان یا معادل ٨ تا ١٠ دلار است. این رقم با قیمت یک دو شاخه پریز در سایت آمازون برابری می کند.

تخفیف های موجود مشمول همه افراد داخلی و خارجی است و تنها مسافران ایرانی را دربرنمی گیرد، چراکه هتل ها درحال حاضر در رکود به سر می برند، به همین جهت تخفیف هایی را قرار می دهند تا از این طریق بتوانند به بقای خود ادامه دهند.

البته تا پیش از ریزش ۶٠ درصدی ارزش ریال قیمت هتل های ایران نسبت به کشورهای همسایه بالاتر بود و همین موضوع انتقادهای زیادی را بین فعالان صنعت گردشگری به دنبال داشت. بنا به گفته رفیعی مالیات ها و عوارض سنگین و البته نرخ تورم ایران که برخلاف بسیاری از کشورهای جهان معمولا دو رقمی است، باعث می شد هزینه هتل های ایران نسبت به کشورهای همسایه چندان باصرفه نباشد.

بهمن 1, 1397 11:35 ق.ظ نوشته شده توسط : آربروسک

Comments are closed here.

مطالب مرتبط