روند نا به سامان ساخت هتل در خراسان رضوی

رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی: روند نابسامان ساخت هتل در این کلانشهر پیامدهای جبران ناپذیری برای صنعت گردشگری دارد

 

هتلهای خراسان رضوی

رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی از روند نابسامان و غیراصولی اخذ مجوز برای ساخت هتل در این کلانشهر ابراز گلایه کرد و ادامه این وضعیت را دارای پیامدهای جبران ناپذیر برای صنعت گردشگری دانست.
ساخت بیش از 200 هتل جدید مشهد در حالی انجام می شود که با فعالیت 207 هتل در این کلانشهر به عقیده کارشناسان اشباع در این واحدهای اقامتی را شاهدیم که اعمال برخی تغییرات، افزایش سطوح کیفی و کمی خدمات را ضروری کرده است.
ناهماهنگی، نظرخواهی، نیازسنجی و کسب نظر کارشناسی در بهبود کیفیت ساخت هتلهای جدید از مسائلی است که به شدت مورد نگرانی اتحادیه هتلداران خراسان رضوی و نیز اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شده است.

* اطلاعی از کیفیت ساخت هتلها در دست نیست
رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی روز چهارشنبه در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: تا زمان صدور پایان کار هتل و درخواست برای صدور پروانه بهره برداری هیچ اطلاعاتی از کیفیت ساخت هتل، گنجایش، ویژگیها و شرایط هتل به این اتحادیه اعلام نمی شود.
محمد قانعی افزود: به همین دلیل است که همه هتلهای در حال ساخت هیچگونه اظهارنظر و اعلام نظری از اتحادیه برای ساخت اخذ نمی کنند و همین مساله موجب می شود ارتقا سطح کیفی و کمی هتلهای تازه ساخت در مشهد تفاوتی با گذشته نداشته باشد.
وی ادامه داد: بهتر است مالکان وسرمایه گذاران عرصه هتلداری با اخذ نظر کارشناسی از اتحادیه در بهبود کیفیت مجموعه در حال ساخت خود و البته تامین شرایط لازم برای افزایش بازدهی آن تلاش کنند تا شاهد ارتقا سطح کیفی و کمی خدمات در صنعت هتلداری مشهد باشیم.
رئیس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی گفت: صرفا ساخت هتل و تجهیز آن با وسایل لوکس ملاک عمل برای کیفیت نیست. در حادثه آتش سوزی اخیر هتل در دست ساخت روتانا در مشهد این اتحادیه بود که برای اطلاع از وضعیت و کم و کیف اوضاع اقدام به ارتباط با مالک و سرمایه گذار هتل نمود. این امر به هیچوجه پسندیده نیست.
وی افزود: هم اکنون هتل روتانا هیچ پروانه ای در اتحادیه هتلداران استان ندارد و حتی برای ساخت این هتل و سایر هتلهای جدید نیز از اتحادیه هتلداران نیازسنجی و نظرسنجی نمی شود.
قانعی ادامه داد: احتمال بروز این حادثه برای هر ساختمان در حال ساختی وجود دارد. هتل روتانا در 20 طبقه و از سوی یک شرکت هتلسازی بین المللی با همین نام با سرمایه گذاری داخلی در حال ساخت بود اما بی توجهی به نکات ایمنی از مسائلی است که قابل چشم پوشی نخواهد بود.
وی گفت: اگر نظارت اتحادیه هتلداران در کنار سایر متولیان امر ساخت و ساز بر روند ساخت این هتل وجود داشت شاید هیچگاه شاهد وقوع چنین حادثه ای نبودیم.
آتش سوزی روز شنبه اول مرداد ماه جاری هتل در حال ساخت روتانا در مشهد دومین حادثه برج سوزی در این کلانشهر بعد از حادثه برج سلمان بود. حادثه ای که با توجه به اخطارهای اعلام شده در خصوص عدم رعایت مسائل ایمنی به عقیده متولیان امر 100 درصد قابل پیشگیری بود.
بکارگیری نمای قابل اشتعال و ایرادات در طراحی و ساخت این مجموعه بدون توجه به اصول آتش نشانی و عدم رعایت سایر نکات ایمنی در روند ساخت آن از مسائلی است که موجبات بروز این حادثه را فراهم کرد.
شعار ‘اول ایمنی، بعد کار’ همان شعاری است که سالهای سال است با هدف حفظ جان کارگران، حفظ سرمایه ها و جلوگیری از بروز حوادث ناشی از کار مورد توجه و تاکید در همه کارگاههای ساختمانی، تولیدی، صنعتی و حتی خدماتی قرار میگیرد.
گرچه این شعار بسیار مورد تاکید است اما وقوع حوادث متعدد ناشی از کار در کارگاههای ساختمانی و تولیدی موید این حقیقت است که هنوز هم رعایت و الزام به اجرای ایمنی و نکات مربوط به آن در جایگاهی که باید قرار ندارد.
در خصوص آتش سوزی روتانا این بی توجهی به مراتب بالاتر و غم انگیزتر است زیرا شناسایی، صدور اخطار و حتی تشکیل پرونده قضایی برای موارد متعدد عدم رعایت نکات ایمنی و مشاهده عوامل خطر در روند ساخت هتل توسط متولیان ایمنی و بازرسان کار انجام شده بود.

* سازندگان هتل روتانا به اخطارها بی توجهی کردند
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: بازدیدهای متعدد کارشناسان و بازرسان این اداره کل از مجموعه در حال ساخت روتانا انجام و حاصل آن چندین اخطار و تذکر بوده است.
محمود احمدی افزود: حاصل بازدیدهای متعدد بازرسان این اداره کل صدور هشت اخطار جدی در خصوص رعایت مسائل ایمنی بود.
وی به بی توجهیهای متعدد و دائمی کارفرمای این مجموعه به اخطارهای صادره اشاره و بیان کرد: به همین دلیل کارفرما در تاریخ 18 آبان 1395 به مجتمع قضایی شهید کامیاب مشهد معرفی و پرونده ای در این خصوص تشکیل شده بود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی ادامه داد: هم اکنون نیز پرونده تخلفات و بی توجهی صورت گرفته کارفرمای این مجموعه نسبت به مسائل ایمنی و رعایت اصول مربوط به این حوزه مفتوح و در جریان پیگیری است.
وی گفت: 50 درصد حوادث ناشی از کار در بخش ساخت و ساز آن هم به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی رخ می دهد. رعایت مسائل ایمنی از ضرورتهایی است که متاسفانه برخی به آن به چشم یک کار بیهوده و ظاهری نگاه می کنند حال آنکه رعایت نکات ایمنی می تواند جان افراد را نجات دهد و از وقوع نقص عضو و معلولیت بکاهد.

* فقدان هماهنگی در صدور پروانه ساخت هتل با میراث فرهنگی
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز پیش از این در گفت و گو با ایرنا از فقدان و نبود هماهنگی در صدور پروانه ساخت هتل با این اداره کل ابراز گلایه کرده بود.
محمدرحیم رهنما گفته بود: هماهنگی در زمینه صدور مجوز ساخت برای هتل میان شهرداری مشهد و این اداره کل در حد پایینی است. بعضا مالکان هتلها اقدام به دریافت پروانه ساخت برای هتل از شهرداری نموده و طبق قواعد و ضوابطی که به اطلاع میراث فرهنگی نرسیده و بعضا با قواعد و ضوابط ما متفاوت است اقدام به ساخت هتل می شود.
وی افزود: سپس مالکان هتل بعد از میلیاردها سرمایه گذاری، برای دریافت مجوز بهره برداری به میراث فرهنگی مراجعه می کنند. در صورت وجود هماهنگی در صدور مجوز برای هتلها می توان امنیت بیشتری را در روند ساخت ساختمان هتل و البته در زمان بهره برداری و اقامت مسافران در این واحدها شاهد بود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ادامه داد: ساخت هر مجموعه اقامتی با توجه به اینکه مشهد پیشانی گردشگری کشور است باید توام با اجرای قوانین و رعایت نکات ایمنی باشد تا از بروز هرگونه حادثه در این روند و خدشه دار شدن وجهه مثبت گردشگری مشهد جلوگیری شود.
کلانشهر مشهد با وجود بارگاه مطهر رضوی و میزبانی سالانه 25 میلیون زائر و مسافر داخلی و حدود سه میلیون گردشگر خارجی، برخورداری از بیش از 55 درصد واحدهای اقامتی کشور و بهره مندی از بالاترین سطح کیفیت خدمات هتلداری با نازلترین قیمت جایگاه والایی در صنعت گردشگری و میزبانی دارد.

مرداد 12, 1396 11:20 ق.ظ نوشته شده توسط : صبا نقیبی

Comments are closed here.

مطالب مرتبط