تور قشم، بازدید از قلعه پرتقالی ها

پرتقال یکی از کشورهای متجاوز به کشورمان در طول تاریخ بوده. اگرچه هیچ کدام از این استعمارگری ها نتوانستند بر فرهنگ غنی پارسی خدشه ای وارد سازند. اما از آن متجاوزین هنوز آثاری به جامانده اند که اینک به بهانه ای برای گردشگری مبدل شده اند.

یکی از این آثار قلعه پرتقالی ها است که در سواحل خلیج فارس به جا ماند هاست. قلعه پرتقالی ها امروزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری قشم مبدل شده است. اگرچه این قلعه روزگاری به عنوان خانه استکبار برای ایرانیان شناخته میشد.

قلعه پرتقالی ها

قلعه پرتقالی ها

قلعه پرتغالی ها توسط دریانوردی به نام آلفونسو آلبوکرک در سال 1507 میلادی و در ضلع شمالی این جزیره ساخته شد. این دریانورد و سردار بزرگ پرتغالی با تصرف دیگر بنادر و جزایر با اهمیت در دهانه خلیج فارس، توانست از این طریق بر راه بازرگانی بین هند و اروپا به مدت زمان 115 سال تسلط پیدا کند.

تسلط پرتغالی ها تا دوره شاه عباس دوم ادامه داشت تا اینکه لشکریان شاه عباس به فرماندهی سردار سلحشور صفوی به نام امام قلی خان با همکاری قشون انگلیسی ها در سال 1623 میلادی توانستند پرچم پرتغالی ها را از سواحل جنوبی ایران به پایین بکشند، تا تاریخ آن روزها و آن مناطق، به سود ایرانیان نگاشته شود.

کشف قلعه پرتغالی های قشم بر می گردد به سال 1387 شمسی، چرا که این قلعه به خاطر وقوع زلزله 5.9 ریشتری که در بهار سال 1379 در این مکان به وقوع پیوست، به زیر خروار خروار خاک رفته بود. این قلعه شامل انبارهای مهمات، آب انبارهای بزرگ، سربازخانه، زندان، کلیسا، اتاقک فرماندهی و تالارهای مشورتی بوده است.

قلعه پرتقالی ها در قشم

قلعه پرتقالی ها در قشم

با حفاری شرکت برق در محدوده 500 متری قلعه پرتغالی ها، تونل های قدیمی متصل به این قلعه در جزیره قشم نیز کشف شد.این تونل های زیر زمینی که یک سر آن در قلعه و سر دیگر آن در میدان سعدی جزیره به طول سه کیلومتر بوده، راه فرار برای نیروهای پرتغالی در مواقعی که دیگر توان مقاومت کردن را در خود نمی دیدند، بوده است.

تیر 14, 1396 3:26 ب.ظ نوشته شده توسط : آربروسک
برچسب ها برچسب ها: , ,

Comments are closed here.

مطالب مرتبط