بقعه چهل دختران، جاذبه مذهبی کاشان

کاشان شهری است با جاذبه های تاریخی، مذهبی و طبیعی فراوان که هر ساله پذیرای گردشگران زیادی است. هتل های موجود در کاشان با پذیرایی مناسب از این گردشگران توانسته اند رضایت آنها را به خوبی جلب کنند.باید در این فصل سال که هوا در این خطه از ایران دلچسب است با رزرو هتل در کاشان چند روزی خود را مهمان این دیار بکنید و از این همه جاذبه ی توریستی دیدن کنید.

معرفی بقعه چهل دختران یک جاذبه مذهبی کاشان

در شهر کاشان بقعه ی چهل دختران یک جاذبه مذهبی کاشان شناخته شده است. این بنا در محله سلطان امیر احمد قرار گرفته است. در غرب صحن سلطان امیر احمد، گنبدی آجری قرار دارد که به نام بقعه چهل دختران شهرت دارد.این بنا از معماری دوره ی ایلخانی بهره برده است.از داخل بنا ساقه ی گنبد این بنا بر پایه های ضخیمی استوار گشته است که رأس آنها به هشت طاق کوچک جناقی منتهی می شود و سقف مدور گنبد روی این قاعده کثیرالاضلاع قرار گرفته است . در وسط سقف نیز ترنج گردی از کاشیهای معرق ساخته شده که سالم و پاکیزه باقی مانده است .
در بدنه هریک از چهار جانب اصلی بنا هم روزنه ای برای روشنایی قرار داده اند .اما متاسفانه این بنا نیز به مرور زمان دچار خرابیهایی شده است. پوشش آجری خارج گنبد چندین شکاف برداشته است که در اخبار میراث فرهنگی از ترمیم آن سخن می گویند.تا زمانی که بنا به طور کامل بازسازی نشود خطر ویرانی وجود دارد.

اما اینکه چرا به این بنا چهل دختران می گویند در هیچ کتاب تاریخی سخنی به میان نیامده است ولی مردم محلی داستان های مختلفی از گذشتگان شان می گویند.

بقعه چهل دختران با قرار گیری در کنار صحن سلطان امیر احمد، هر ساله گردشگران زیادی را به خود می بیند. برای جلوگیری از تخریب بیشتر این بنا، کار مرمت آجرهای اسیب دیده اش شروع شده است. این بنا در سال 1346، جز آثار ملی به ثبت رسید.

آبان 27, 1394 12:30 ب.ظ نوشته شده توسط : غزل نوروزی

Comments are closed here.

مطالب مرتبط