راهنمایی در صدور گواهینامه استاندارد بین المللی ایزو در صنعت هتل سازی و هتلداری

هر صاحب هتل می خواهد اطمینان حاصل کند که خدمات آن به روز بوده و انتظارات مشتری را برآورده می کند، اما قضاوت آن بسیار سخت خواهد بود. در واقع به جز اخذ گواهینامه ایزو، و پیاده سازی ایزو و هتلداری چنین سیستمی وجود ندارد تا اطمینان حاصل شود که سیاست های اتخاذ شده برای رسیدن به هدف مناسب هستند یا خیر.

به همین دلیل است که بسیاری از مشاوران و هتلداران شروع به توضیح این که چرا آن ها به رعایت استانداردهای بین المللی روی آورده اند، کرده اند. این استانداردها علیرغم پرونده های اضافی که با خود همراه دارند، برای صنعت هتل سازی و هتلداری کاملا توجیه اقتصادی داشته و با بالا رفتن میزان بهره وری همراه هستند.

در اینجا لیستی از استاندارد بین المللی استاندارد برای صنعت مهمانداری و هتلداری آورده شده است.

استاندارد ایزو 9001: سیستم مدیریت کیفیت

استاندارد ایزو 14001: سیستم مدیریت محیط زیست

استاندارد ایزو 50001: سیستم مدیریت انرژی

ایزو 9001: سیستم مدیریت کیفیت

گواهینامه ISO 9001 به عنوان تائیدیه ای برای بهبود سیستم مدیریت کیفیت در صنعت هتلداری ظهور پیدا کرده و فرآیندهای داخلی هتل ها را مطابق با الزامات خود می سازد.

کارشناسان مدیریت کیفیت، حسابرسان داخلی، ممیزی های خارجی تائید اجرا و تطابق این الزامات را برعهده دارند.
گواهینامه ایزو برای هر هتل به معنی این است که کسب و کار هتلداری کاملا مطابق با استانداردهای جهانی بوده و مسئولیت پذیری و سیستم مدیریت بر پایه ی الزامات پیش می رود.

چگونه ISO 9001 برای هتلداری مزایا دارد؟

ایزو و هتلداری حکم می کند که صدور گواهینامه کمک می کند تا یک هتل عملیات کسب و کاری خود را بهبود بخشیده و روحیه کارکنان افزایش یافته و بازاریابی تقویت گردد.

البته بیشترین گزارشات مربوط به مزایای عملیاتی بوده و کمتر به مزایای بازاریابی و منابع انسانی پرداخته شده است.

صدور گواهینامه معتبر ایزو 9001 بدین معنی است که هر نوع سازمان، بزرگ یا کوچک، می تواند برای ایجاد کارآیی و عملکرد موثرتر از آن استفاده کند. سیستم مدیریت کیفیت استانداردهای عملکرد کلی و کلیات عملیاتی ما را افزایش می دهد.
پیاده سازی ISO 9001 باعث بهبود مستمر سیستم مدیریت کیفیت (QMS) سازمان شما و فرایندهای آن می شود.

سیستم های کیفیت ISO 9001 به عنوان یک ابزار اساسی برای کاهش ضایعات و ریسک سازمانی در حین افزایش اعتماد به مشتری و عملکرد کسب و کار از طریق بهبود مستمر به اثبات رسیده است.

 

 

ایزو و هتلداری : سیستم مدیریت محیط زیست ISO 14001

اقدامات در مورد مسائل زیست محیطی مورد توجه گسترده در جوامع جهانی قرار دارد. صنعت هتل نیز بدون استفاده از این استاندارد، نمی تواند در وجوه اجتماعی سربلند بوده و به موفقیت های دلخواه برسد.

صنعت هتل تلاش می کند تا با به کار بستن ابتکارات مختلف در زمینه ی محیط زیست، تصویر مثبتی ایجاد کند. به این شکل صنعت هتلداری استانداردهای زیست محیطی ISO 14001 را به رسمیت شناخته اند.

گواهینامه ISO 14001 توسط سازمان بین المللی استاندارد در سال 1996 منتشر شده است و اساسا یک نقشه راه برای سازمان هایی است که به دنبال اجرای یک برنامه استاندارد برای عملیات های زیست محیطی هستند. این یک سیستم مدیریت ارزشمند و استانداردهای برای یک سازمان برای پیاده سازی شیوه های محیط زیست فراهم می کند.

مزایای استاندارد ISO 14001 برای هتل ها

گواهینامه ایزو 14001 تأثیر مثبتی بر شناسایی شاخص های عملکرد و به رسمیت شناختن اینکه صرفه جویی در انرژی و کاهش تولید یا مدیریت ضایعات وجود دارد. این سازمان به بهبود مستمر عملکرد محیطی و مالی در بخش هتل کمک می کند.
به واقع این استاندارد صلاحیت هتل ها را به سطح بالاتری می برد.
این استاندارد از طریق مصرف انرژی، ورود مواد خام، مدیریت زباله، تغییر زیست محیطی و همچنین بهبود تصویر عمومی موجب صرفه جویی در هزینه می شود . با داشتن ISO 14001، عملکرد اقتصادی هتل ها بهبود پیدا کرده و در عین حال عملکرد محیطی آن ها نیز پیشرفت می نماید.

ISO 50001 مدیریت انرژی

سیستم مدیریت انرژی EnMS یک رویکرد سیستماتیک و چهارچوب شناخته شده برای نظارت و کاهش مصرف انرژی در انواع سازمان های صنعتی، هتل داری، مراقبت سلامت و … ارائه می کند. استاندارد ISO 50001 مدیریت انرژی دارای مجموعه ای از الزامات، سیاست های ایجاد انرژی با اهداف قابل اندازه گیری، اقدامات نظارتی و کاهش مصرف انرژی، صرفه جویی در انرژی و برنامه ریزی بهبود یافته می باشد. این بسیار شبیه به ISO 14001 است که می تواند به سیستم کیفیت، ایمنی و محیط زیست موجود متصل شود.

 

استانداردهای ایزو در صنعت هتلداری و هتل سازی

 

چگونه هتل ها از مزایای صدور گواهینامه ISO 50001 بهره مند می شوند؟

پیاده سازی ISO 50001 باعث افزایش آگاهی کارکنان هتل نسبت به مسائل مربوط به انرژی می شود و تغییرات رفتاری را برای حمایت از مدیریت انرژی به وجود می آورد.

این به هتل ها کمک می کند تا اهداف عملکرد انرژی خود را برآورده سازند.

با استانداردهای مدیریت انرژی ISO 50001 ، شما به راحتی می توانید عملکرد انرژی را بهبود بخشیده، هزینه ها را کاهش دهید و رضایت مشتریان را به دست بیاورید. ایزو و هتلداری به این شکل به کمک شما خواهد آمد.

به علاوه این موجب ایجاد شفافیت و تسهیل ارتباطات درون سازمانی و مدیریت منابع انرژی خواهد شد. با استفاده از ISO 50001، می توانید مشتریان خود را اطمینان دهید که مصرف انرژی کارآمد یکی از اولویت های مهم شما است.

منبع:
www.hotelnewsresource.com

 

دی 17, 1397 2:23 ب.ظ نوشته شده توسط : سمیرا ن
برچسب ها برچسب ها: , ,

Comments are closed here.

مطالب مرتبط